Το 1ο Συνέδριο Deutsche Schule Thessaloniki Model United Conference (DSTMUN) διεξήχθη στη Γερμανική Σχολή Θεσσαλονίκης στις εγκαταστάσεις της εν λόγω Γερμανικής Σχολής από την Παρασκευή 2-11-2018 έως και την Κυριακή 4-11-2018.

Το εν λόγω συνέδριο απευθυνόταν σε μαθητές όλων των τάξεων των Γυμνασίων και Γενικών Λυκείων, Δημοσίων και Ιδιωτικών της χώρας καθώς και σε σχολεία του εξωτερικού. Η επίσημη γλώσσα της διεξαγωγής του Συνεδρίου ήταν η Αγγλική.

Δέκα (10) μαθητές του 19ου ΓΕΛ Αθηνών που πήραν μέρος υπό την καθοδήγηση της κας Κουτρούλη Ουρανίας και την συμπαράσταση της Διευθύντριας κας Βλάχου Μαρίας κατάφεραν να υλοποιήσουν το πόνημα αυτό.

Για τους μαθητές ήταν μια μεγάλη ευκαιρία να συμμετάσχουν σε αυτό το πολύ απαιτητικό Συνέδριο, να μιλήσουν μόνο στα Αγγλικά, να συγκριθούν με μαθητές άλλου τύπου Σχολείων και να αποκτήσουν με αυτόν τον τρόπο, αυτοεκτίμηση και εμπειρίες, αποδεικνύοντας ότι το Δημόσιο Σχολείο μπορεί να τους προσφέρει ισάξιες δυνατότητες και ευκαιρίες.